Szukaj:


Czwartek, 22 Lutego 2018Kontrowersje

LIST OTWARTY - Publikacje z poprzedniego numeru „ŻH” (7-8/2015) odbiły się szerokim echem wśród Czytelników.


Szczególnie często komentowany był tekst na temat wielomilionowej pożyczki dla właścicieli dyskontów Kaufland i Lidl, udzielonej przez EBOiR i Bank Światowy na rozwój ich biznesów w naszej części Europy. Jeszcze bardziej gorąca okazała się jednak informacja o werbalnym wsparciu, jakiego premier Ewa Kopacz udzieliła na antenie publicznej telewizji sieci Biedronka. W odpowiedzi grupa handlowców ziemi łódzkiej przesłała do redakcji list otwarty do Pani Premier. Ze względu na wagę problemu, zdecydowaliśmy się opublikować jego obszerne fragmenty.*


List otwarty 
do Pani Premier Ewy Kopacz
 
Pani Premier 
Reprezentujemy rzeszę ludzi, która nie stoi pod budynkami rządowymi z wyciągniętą po pieniądze ręką. W Polsce jest około 100 tys. sklepów w tzw. tradycyjnej obsłudze. Są to najczęściej sklepy rodzinne prowadzone od wielu lat przez jednego właściciela lub małe sieci spożywcze, organizowane w odpowiedzi na szeroko zakrojoną ekspansję zachodnich koncernów. 
(…)
 
Uważamy się za patriotów. Kochamy ten kraj i nigdy nie wyjechaliśmy za chlebem, jak wielu naszych kolegów. Przez cały czas budujemy dobrobyt naszego kraju. Nieustannie tłumaczymy naszym dzieciom, że Polskę powinno się kochać.
(…)
 
Nie jesteśmy przeciwnikami zdrowej konkurencji, która wzmaga kreatywność, zmusza do działania, poprawia relacje z konsumentami. Zdrowa konkurencja jest wręcz gwarantem prawidłowego rozwoju ekonomicznego rynku. Nasze Państwo natomiast, poprzez swoich reprezentantów, w imię rozwoju tego kraju wpuszcza kapitał zachodni, rzekomo ratujący polską gospodarkę na superkonkurencyjnych warunkach. Efekt: niemieckie cukrownie, francuska telekomunikacja, zagraniczne banki, wstrzymujące z dnia na dzień linie kredytowe dla polskich firm, portugalskie, niemieckie, brytyjskie sieci handlowe manipulujące cenami za produkty i płody rolne wyprodukowane w naszym kraju. 
 
Wsparcie, jakiego państwo udziela zachodniemu kapitałowi, zapominając o nas malutkich, tysiącach wykonujących mrówczą pracę, płacących z trudem ZUS, spóźniających się z podatkami (bo innym kontrahentom też jest ciężko), zamykających swoje interesy z powodu konkurencji zachodnich koncernów zmieniających nazwy i sprzedających się w cyklach 5- lub 10-letnich, byle tylko zahaczyć o bezpodatkowe wakacje uwzględniające inwestycje, to najgorsze co nas, reprezentantów polskiej przedsiębiorczości spożywczej, spotkało.
(…)
 
Pani ostatnia wypowiedź na temat jakości warzyw w jednym z największych w Polsce dyskontów spożywczych była szalenie nieodpowiedzialną, nieprzemyślaną i szkodliwą dla polskiej przedsiębiorczości spożywczej. 
(…)
 
Wygląda na to, że Pani nic nie wie o działaniu zachodnich koncernów spożywczych w terenie. Otoczona ekspertami, zgadza się Pani z ich opinią, że nałożenie podatku obrotowego na koncerny handlowe w Polsce spowoduje wzrost cen w sklepach dyskontowych, strasząc w ten sposób klientów wzrostem kosztów utrzymania rodziny. Otóż nie, droga Pani, nie spowoduje, a najlepszym przykładem są Węgry i Pan Orbán, który już dawno zrobił z tym porządek.
(…)
 
Mimo przeciwności Polska tradycja trzyma się nieźle. Jesteśmy, ze względu na upór właścicieli małych sklepów, ewenementem na skalę światową. Polska drobna wytwórczość i niewielkie sklepy przeciwstawiły się wielkim korporacjom z ogromnym kapitałem. Oczywiście, próbują cały czas nas niszczyć, budując finansowo zależne nowe struktury: Żabki, Groszki, Fresh Markety, sklepy abc, Delikatesy Centrum, gdzie Polacy pracują jako niby-właściciele, wykonując każde polecenie. 
 
Są to często sklepy franczyzowe uzależnione od korporacji w 75 proc., powiązane macierzystymi firmami np. z Portugalczykami – firmą Eurocash, która z uporem i konsekwencją maniaka opanowuje rynek hurtowy. Eliminując przy tym konkurencję lokalną, czyli polskie hurtownie, poprzez ich wykup, a następnie likwidację lub zmianę nazwy. Jesteśmy pewni, że nie zna Pani też metod działania sieci wspieranej przez Panią podczas rozmowy telewizyjnej. 
(…)
 
My, jako ludzie od wielu lat wspierający polską przedsiębiorczość spożywczą, przeżywamy wielokrotnie likwidacje polskich sklepów poprzez składanie propozycji nie do odrzucenia – „albo sprzedasz nam swoją lokalizację, albo wybudujemy niedaleko sklep, a wtedy będziesz musiał się zamknąć i zbankrutujesz”. Sklepy takie zatrudniały ponad 20 osób z zarobkami co najmniej 2 tys. zł dla każdej z nich, płaciły podatki. Dziś ludzie pracujący w dyskoncie zarabiają najniższą krajową i nie wytrzymują tempa narzucanego przez pracodawcę, często rezygnując z pracy, a personel zmienia się kilkakrotnie w ciągu roku. 
 
Uruchomienie takiego dyskontu likwiduje sklepy malutkie, utrzymujące do tej pory całą rodzinę, większe sklepy zmusza do obniżania ceny. Spadek obrotów, wynikający z takiej agresywnej konkurencji, sięga 30 proc., a za tym idzie – redukcja personelu, redukcja zarobków, zmniejszone inwestycje i w końcu zamykanie sklepów, jeśli obroty się nie odbudują. Czy widzi Pani w tym wkład dyskontów w likwidację polskiego bezrobocia?
(…)
 
Czy Pani wie, że w wielu małych miastach jest już po kilka dyskontów, a właściciele sklepów spożywczych walczą o przetrwanie, zmniejszając marże, zmniejszając zatrudnienie, ratując się przed jałmużną z opieki społecznej i bezrobociem. Pracują czasem całymi rodzinami, żeby utrzymać sklep. Z powodu tej właśnie determinacji sklepy tradycyjne nadal w Polsce istnieją.
 
Czy Pani wie, że korporacja wsparta przez Panią w niefortunnej wypowiedzi miała w ubiegłym roku obrót na poziomie 28 mld zł, a zapłaciła 220 mln zł podatku? Obroty wszystkich dyskontów i sieci zachodnich prawie dwukrotnie przewyższają deficyt budżetowy naszego kraju i dostają milionowe pożyczki z rodzimych banków na opanowanie rynku środkowoeuropejskiego. Jak mamy z nimi konkurować? Czy tak według Pani wygląda uczciwa konkurencja, którą wspiera się jeszcze autorytetem najwyższego urzędnika państwowego?
 
Czy Pani wie, że właściciel wspartej przez Panią sieci to jeden z najbogatszych Portugalczyków, a my jesteśmy jedynym krajem w Europie i na świecie, który pozwolił na taki jej rozwój, czym już dawno powinien zająć się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wydając przyzwolenie na bezprecedensową ekspansję zachodnich bogatych koncernów, rujnujecie krajową przedsiębiorczość i wydaliście wyrok, pozwalając na dyktat nie do zniesienia dla samotnego polskiego przedsiębiorcy pozbawionego możliwości reklamy na skalę, jaką Pani zafundowała zachodniej konkurencji. 
(…)
 
Piszemy ten list w nadziei, że znajdzie Pani choć odrobinę dobrej woli, by wesprzeć naszą przedsiębiorczość spożywczą wobec nawału europejskiej konkurencji. Abyśmy nie pozostawali sami jak zwykle.
(…)
 
Nasz list otwarty nie ma za zadanie wykreowania nowego bohatera – Polaka harującego od rana do nocy i walczącego z wiatrakami. Ale ma zwrócić uwagę władzy na to, że istniejemy, żyjemy i chcemy żyć we własnym kraju, podejmując wyzwania. 
(…)

Wierząc w Pani zaangażowanie i słowa, jakie obecnie 
w trakcie kampanii płyną z Pani ust, PROSIMY 
o wsparcie dla polskich przedsiębiorców.

Z poważaniem 
Reprezentanci społeczności przedsiębiorców 
sektora spożywczego regionu łódzkiego**
 *skróty pochodzą od redakcji
**personalia znane redakcji
 

Komentarze:Przeboje FMCG 2017Pierwszy inteligentny magazyn na świecie powstaje w Niemczech

W pełni zautomatyzowany magazyn ruszy we wrześniu w niemieckiej miejscowości Schwaig, Za transport towaru w magazynie odpowiadać będzie nowy, inteligentny robot TORU, stworzony do pracy w tego typu placówkach.

Dlaczego warto inwestować w oświetlenie sklepu spożywczego?

Oświetlenie sklepu z artykułami spożywczymi, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tego typu powierzchni handlowych.

Nowej generacji skaner ladowy z funkcją wagi

Łatwy we wdrożeniu skaner wielopłaszczyznowy MP7000 i nowy pakiet oprogramowania DataCapture DNA™ oferują firmom oraz partnerom z kanału sprzedaży nowy poziom rejestrowania danych.


Newsletter

O portalu | Reklama | Kontakt | Polityka prywatności | Mapa serwisu created by Visualteam


artykuły spożywcze | branża fmcg | fmcg | franchising | gazeta fmcg | handel w polsce | poradnik handlowca
merchandising | sieci handlowe | sklepy spożywcze | wyposażenie sklepu