Szukaj:


Piątek, 23 Lutego 2018Kontrowersje

Handel w podatkowej matni
Jak twierdził amerykański polityk i jeden z twórców konstytucji Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin, w życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. Jednak nie w życiu działającego w Polsce detalisty, który od wielu miesięcy siedzi jak na rozżarzonych węglach, nerwowo oczekując, co ostatecznie zgotuje mu rząd poszukujący dodatkowej gotówki, mogącej zasilić mocno niedofinansowany budżet państwa.

O podatku od sprzedaży detalicznej, bo o nim mowa, napisano i powiedziano już bardzo wiele. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy dziś bliżej finałowych rozstrzygnięć. Gdy temat ten był poruszany na naszych łamach rok temu (nr 1–2/2016 „ŻH”), komentowano zaproponowany przez Ministerstwo Finansów projekt przewidujący wprowadzenie podatku progresywnego, którym miały zostać objęte wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Zakładał on wprowadzenie dwóch stawek nowej daniny: 0,8 proc. w przypadku przychodów w granicach 17–170 mln zł miesięcznie oraz 1,4 proc. po przekroczeniu tej drugiej wartości.
Uchwalona w lipcu 2016 ustawa, której przepisy zaczęły obowiązywać we wrześniu, nie spotkała się jednak z przychylnym spojrzeniem unijnych urzędników. Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez nasz kraj i wezwała do zawieszenia stosowania podatku od handlu detalicznego, uznając, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, a to z kolei zostać uznane za pomoc publiczną. Polska zaskarżyła decyzję KE do Trybunału Sprawiedliwości, ale w połowie listopada uchwałą Sejmu obowiązywanie przepisów zawiesiła do 1 stycznia 2018 r.
 
W zawieszeniu
Nie znaczy to jednak, że detaliści mają gwarancję podatkowych wakacji w tym roku, ponieważ coraz głośniej mówi się o możliwości zmiany uchwalonych w połowie 2016 r. przepisów, a także o alternatywie w postaci rozwiązania węgierskiego, czyli podatku liniowym (o tym jak te kwestie rozwiązują inne kraje, można przeczytać w nr. 1–2/2016 „ŻH”). Taką opcję zakłada ostatnia dyskutowana w Sejmie na początku listopada wersja, zgodnie z którą rozważane jest wprowadzenie podatku liniowego ze stawką 1,2–1,5 proc., na dodatek bez kwoty wolnej od podatku.
Największe organizacje handlowe podchodzą do tematu różnie. Podczas gdy Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji nie zajmuje stanowiska w związku z zawieszeniem prac do stycznia 2018 r. (poprzedni projekt oceniała krytycznie, argumentując, że podatek o stawce progresywnej łamie zasady konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej), Polska Izba Handlu stanowczo sprzeciwia się nowej propozycji rozwiązania w tym zakresie, uznając podatek liniowy za najgorsze z możliwych rozwiązań, faworyzujące dyskonty.

Poniżej rentowności?
Podobne przesłanie popłynęło z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, które odbyło się na początku listopada. Obecni na spotkaniu przedstawiciele sieci spółdzielczych, franczyzowych, a także partnerskich, zgodnie przypominali, że rentowność w handlu detalicznym FMCG w obecnych czasach, a więc w dobie ogromnej presji cenowej, oscyluje w granicach 0,5–1,5 proc. (według danych Bisnode średnia rentowność w handlu detalicznym za rok 2014 nie przekraczała 1 proc.). Podatek liniowy w wysokości powyżej 1 proc. oznaczałby więc jej utratę przez większość podmiotów handlu detalicznego. W wymiarze praktycznym skutkiem mogłaby być likwidacja setek, jeśli nie tysięcy placówek handlowych i miejsc pracy, a w konsekwencji efekt odwrotny do zamierzonego. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest bowiem uzyskanie dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Tymczasem w przypadku ziszczenia się przywołanego scenariusza, rezultatem mógłby być spadek przychodów do budżetu w skali przekraczającej planowane zyski z daniny od handlu.
Najbardziej środowisko boli jednak fakt, iż podatek liniowy mógłby uderzyć w rodzimy detal, jednocześnie sprzyjając dyskontom. To właśnie one, z racji osiąganej rentowności w granicach 3–4 proc., mogłyby być jedynymi nie tyle „wygranymi”, co „oszczędzonymi” w walce o wpływy do budżetu z tytułu podatku od handlu.

(S)tracą nie tylko detaliści
Właściciele sklepów to niejedyni gracze rynkowi w branży FMCG, którzy mogą stracić na wprowadzeniu nowego obciążenia podatkowego. Siłą rzeczy „pociągną” za sobą konsumentów oraz producentów, bo prawa ekonomii są twarde i niejako w ramach niemal bezwarunkowego odruchu obronnego każdy przedsiębiorca, a więc także detalista, szuka możliwości odrobienia strat. A jak odrobić je najłatwiej? Przerzucając koszty na innych, czyli nazywając rzeczy po imieniu – podnieść ceny dla klientów lub zażądać ich obniżki u dostawców. Niektórzy producenci już teraz – mimo iż podatek od sprzedaży detalicznej został zawieszony – sygnalizują, iż presja obniżenia cen dostaw ze strony sieci handlowych wzrasta.
Największym problemem zaczyna być jednak nieprzewidywalność uwarunkowań ekonomicznych, którą sami sobie jako państwo fundujemy, a która wynika m.in. z przesadnie rozbudowanych, a nierzadko i zagmatwanych do granic możliwości przepisów prawnych. Tymczasem to nie kto inny, a minister rozwoju i finansów wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił w jednej ze swoich wypowiedzi, że polscy przedsiębiorcy tracą każdego roku 200 mld zł z powodu niestabilnego i złego prawa. Pozostaje mieć nadzieję, że to spostrzeżenie nie znajdzie kolejnego potwierdzenia w świecie polskiego handlu.

Urszula Chojnacka


Komentarze:Przeboje FMCG 2017Pierwszy inteligentny magazyn na świecie powstaje w Niemczech

W pełni zautomatyzowany magazyn ruszy we wrześniu w niemieckiej miejscowości Schwaig, Za transport towaru w magazynie odpowiadać będzie nowy, inteligentny robot TORU, stworzony do pracy w tego typu placówkach.

Dlaczego warto inwestować w oświetlenie sklepu spożywczego?

Oświetlenie sklepu z artykułami spożywczymi, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tego typu powierzchni handlowych.

Nowej generacji skaner ladowy z funkcją wagi

Łatwy we wdrożeniu skaner wielopłaszczyznowy MP7000 i nowy pakiet oprogramowania DataCapture DNA™ oferują firmom oraz partnerom z kanału sprzedaży nowy poziom rejestrowania danych.


Newsletter

O portalu | Reklama | Kontakt | Polityka prywatności | Mapa serwisu created by Visualteam


artykuły spożywcze | branża fmcg | fmcg | franchising | gazeta fmcg | handel w polsce | poradnik handlowca
merchandising | sieci handlowe | sklepy spożywcze | wyposażenie sklepu