Szukaj:


Piątek, 23 Lutego 2018
2015-04-21

E-papierosy zdobywają tradycyjne sklepy


Elektroniczne papierosy oraz akcesoria do nich mogą okazać się czarnym koniem w tradycyjnych placówkach handlowych – przekonuje Przemysław Buczak, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Promotorzy Trading. Jego zdaniem po wprowadzeniu ich do sprzedaży zyski sklepu z pewnością wzrosną. 
 
Sklepy spożywcze nieustannie szukają sposobów rozszerzenia oferty o produkty, nazwijmy to, niestandardowe. Czy wprowadzenie do sprzedaży e-papierosów może być dla nich dobrą odpowiedzią?
– Nie tylko sklepy spożywcze chcą poszerzyć ofertę o inne kategorie, będące dopełnieniem podstawowego asortymentu. Moim zdaniem czarnym koniem, na którego warto postawić, jest właśnie e-kategoria (czyli e-papierosy oraz wszelkiego typu akcesoria do nich – red.), gdyż pozwala na znaczne zwiększenie zysków sklepu.
 
W jaki sposób mógłby pan to uzasadnić?
– Przytoczę kilka danych, które pokazują, dlaczego rekomenduję e-kategorię jako czarnego konia. Po pierwsze, Polska jest krajem o największej dynamice wzrostu sprzedaży e-kategorii na świecie. Liczba e-palaczy w 2014 roku szacowana była na około 
900 tys., co oznacza dwukrotny przyrost w ciągu zaledwie dwóch lat. Po drugie, według naszych badań z początku tego roku, aż 38 proc. konsumentów tradycyjnych wyrobów tytoniowych zadeklarowało chęć przejścia na papierosy elektroniczne. A to oznacza kolejne kilkaset tysięcy osób, mogących zasilić rynek e-kategorii, którego wartość szacowana jest obecnie na 
1,6 do 2 mld zł. Przewiduje się, że osiągnie on maksymalny rozwój w latach 2018–2020, kiedy to liczba użytkowników papierosów elektronicznych osiągnie około 3 mln.  Dodajmy do tego jeszcze fakt, że od czasu, gdy e-palenie zaczęli lansować celebryci i gwiazdy show-biznesu, stało się ono modne i jest uważane za element poprawy wizerunku. Podsumowując, nie znam innej kategorii produktów o tak olbrzymim potencjale i perspektywach wzrostu. 
 
A o ile pana zdaniem przeciętny tradycyjny sklep spożywczy może zwiększyć swój zysk, wprowadzając e-papierosy do oferty? 
– To zależy od bardzo wielu czynników i przykładanie jednego wspólnego parametru wzrostu zysku byłoby niewiarygodne.

Punkty zajmujące się sprzedażą e-papierosów można spotkać głównie w galeriach handlowych. Czy tego typu produkty mogą być jednak dobrym uzupełnieniem asortymentu placówek handlowych o mniejszych formatach? 
– Galerie cieszą się dużą frekwencją zwłaszcza w weekendy. Mniejszy format to miejsce codziennych zakupów nas wszystkich, dlatego właśnie tego typu sklepy są idealne do sprzedaży e-kategorii. Uważamy, że wkrótce będzie ona dostępna wszędzie tam, gdzie oferowane są tradycyjne produkty tytoniowe, a nawet szerzej. Dziś papierosy elektroniczne i liquidy można kupić w takich miejscach, jak: punkty ksero, dorabiania kluczy, naprawy komputerów, a nawet w sklepach obuwniczych. Proszę pamiętać, że e-kategoria zaliczana jest do grupy produktów FCMG, a dodatkowo impulsowych, więc może być sprzedawana w zasadzie wszędzie. 
 
Państwa firma oferuje e-papierosy Vivo. Jakie są atuty tej marki? 
– Vivo to marka premium i wszystko, co z nią związane, stoi na najwyższym poziomie. Firma Promotorzy może pochwalić się 16-letnią tradycją, która pozwoliła jej zdobyć zaufanie tysięcy partnerów handlowych i milionów konsumentów. Tak dobrej reputacji nie można było nadszarpnąć, wprowadzając do oferty kolejną markę – Vivo. Jej debiut był poparty bardzo wnikliwą analizą rynku, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb konsumentów. Gdy dowiedzieliśmy się, czego oczekują e-palacze, to po prostu spełniliśmy ich życzenia. Nasi partnerzy handlowi również polubili Vivo, ponieważ zapewnia im osiąganie satysfakcjonujących profitów. Dziś Vivo to mocna marka międzynarodowa znana nie tylko w Europie. 
 
Wróćmy do sklepu. Klienci jak wiadomo „kupują oczami”. Jak zatem właściwie eksponować e-papierosy w placówce handlowej? 
– Wzbudzenie zainteresowania to jeden z podstawowych warunków, jakie musi spełnić producent, aby jego wyrób został zauważony i w efekcie kupiony. Wszystkie opakowania produktów Vivo zostały opracowane tak, żeby się wyróżniać i stanowić atrakcyjną wizualnie propozycję dla konsumentów. Ale oczywiście roli ekspozycji nie sposób przecenić. Dlatego do tego tematu podchodzimy ze szczególną dbałością i opracowaliśmy kilka wariantów ekspozytorów standardowych. Tworzymy również różnego rodzaju ekspozytory dostosowane do wymogów naszych klientów. Oferujemy także szerokie portfolio materiałów reklamowych, służących do komunikacji z klientem, jak: hangery, plakaty, wobblery itd. Prowadzimy również niemal non stop akcje konsumenckie.
 
W jakich miejscach sklepu lokować e-papierosy, aby móc liczyć na zainteresowanie tą kategorią?
– Elektroniczne papierosy oraz akcesoria do nich to produkty impulsowe, dla których najlepsza jest ekspozycja w strefie przykasowej. Sprawdza się również ulokowanie ich w miejscach przeznaczonych dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, preparatów OTC i alkoholi. 

Czy sprzedaż tego typu produktów wymaga od sprzedawcy szczególnej wiedzy? Czy może on liczyć na szkolenia i merytoryczne wsparcie ze strony państwa przedstawicieli handlowych?
– Czasy, kiedy wiedza na temat e-kategorii była wiedzą tajemną, dawno minęły. Dzisiaj po papierosy elektroniczne i liquidy sięgają najczęściej klienci dokładnie już zorientowani w tym, czego potrzebują. Osiem lat obecności produktów na rynku, internet, materiały reklamowe, moda i powszechna obecność doskonale zbudowały świadomość konsumentów w zakresie tej kategorii. Ogranicza to w zrozumiały sposób rolę detalisty jako eksperta, ale też nie umniejsza jego znaczenia w procesie sprzedaży. 
 
Wiemy, że zaangażowany sprzedawca posiadający wiedzę na temat produktu jest kluczem do sukcesu. Dlatego bardzo ważnym elementem wprowadzania marki Vivo do nowych punktów sprzedaży jest szkolenie personelu, które prowadzimy zawsze na starcie. 
 
Potem nasi przedstawiciele handlowi w ramach cyklicznych wizyt systematycznie poszerzają wiedzę personelu sklepu na temat produktów i służą im wszelką pomocą. To profesjonaliści, którzy otaczają opieką klientów na terenie całego kraju. Dodatkowym źródłem wiedzy – zarówno dla personelu, jak i konsumentów – są liczne materiały reklamowe, broszury i wydawnictwa, które dostarczamy do punktów sprzedaży. Nie mówiąc już o tym, że każdy nasz produkt posiada czytelną instrukcję obsługi, a często również dołączoną ulotkę z informacjami na temat całej serii.

Jakie typy e-papierosów i liqui-dów polecałby pan tradycyjnym sklepom spożywczym, które zdecydują się na rozszerzenie asortymentu o tę kategorię?
– Wyłącznie te, które już na wstępie zagwarantują naszym partnerom handlowym rotację na satysfakcjonującym poziomie. Większość sklepów nie będzie specjalistycznymi punktami sprzedaży e-kategorii, a więc kierowana do nich oferta powinna być ograniczona do produktów najlepiej rotujących, przynajmniej na początku.
 
Na pewno zarekomendowałbym dwa e-papierosy, Vivo Cristal i Vivo Quick, które są obecnie najlepiej sprzedającymi się papierosami elektronicznymi w kraju oraz słyną z niezawodności i prostoty obsługi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że występują one w wielu wariantach kolorystycznych (zarówno baterii, jak i clearomizerów), są przystępne cenowo i mogą być przeznaczone tak dla początkujących, jak i zaawansowanych e-palaczy. 
 
A liqiudy?
– Jeśli chodzi o liquidy, to oferta Vivo jest bardzo bogata i w pełni zaspokajająca wymagania konsumentów. Na pewno zarekomendowałbym takie smaki, jak: USA Mix, Ice Menthol i Double Mint oraz Wattermelon i Vanilla Ice, które cieszą się ogromnym popytem. Nie powinniśmy również zapominać o częściach eksploatacyjnych typu: baterie, clearomizery i grzałki. Wiem, że dla osób nieznających e-kategorii to początkowo brzmi groźnie, ale po bliższym zapoznaniu się z ofertą okazuje się banalnie proste.
 

 


Komentarze:Przeboje FMCG 2017


Newsletter


Pierwszy inteligentny magazyn na świecie powstaje w Niemczech

W pełni zautomatyzowany magazyn ruszy we wrześniu w niemieckiej miejscowości Schwaig, Za transport towaru w magazynie odpowiadać będzie nowy, inteligentny robot TORU, stworzony do pracy w tego typu placówkach.

Dlaczego warto inwestować w oświetlenie sklepu spożywczego?

Oświetlenie sklepu z artykułami spożywczymi, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tego typu powierzchni handlowych.

Nowej generacji skaner ladowy z funkcją wagi

Łatwy we wdrożeniu skaner wielopłaszczyznowy MP7000 i nowy pakiet oprogramowania DataCapture DNA™ oferują firmom oraz partnerom z kanału sprzedaży nowy poziom rejestrowania danych.


O portalu | Reklama | Kontakt | Polityka prywatności | Mapa serwisu created by Visualteam


artykuły spożywcze | branża fmcg | fmcg | franchising | gazeta fmcg | handel w polsce | poradnik handlowca
merchandising | sieci handlowe | sklepy spożywcze | wyposażenie sklepu