Szukaj:


Czwartek, 22 Lutego 2018
2017-07-12

Przyszłość w wegańskich lodach?


W 2016 roku 65 proc. konsumentów jadło klasyczne lody familijne (np. w opakowaniach 1-litrowych), zaś w 2015 roku odsetek ten wyniósł 71 proc.
•    58 proc. badanych aktywnie zmniejsza spożycie produktów z wysoką zawartością cukru albo ich unika. 

•    17 proc. Polaków chciałoby spróbować lodów zawierających egzotyczne składniki (np. wasabi, zielona herbata, szafran).

Z nowych badań firmy Mintel wynika, że upodobania konsumentów na kluczowych rynkach Europy znacząco się zmieniają, a deklarowane spożycie klasycznych lodów familijnych w ostatnim roku istotnie spadło.
 
Podczas gdy w 2015 roku prawie połowa (47 proc) konsumentów z Francji podała, że zjadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy klasyczne lody familijne*, w 2016 roku przyznało się do tego już 43 proc. badanych. Odsetek Niemców spożywających tego rodzaju lody spadł w tym samym czasie z 57 proc. do 52 proc., Hiszpanów — z 55 proc. do 50 proc., a Polaków — z 71 proc. do 65 proc.
 
Konsumenci unikają cukru i nabiału
Wyniki tych badań pokrywają się z innymi spostrzeżeniami firmy Mintel: konsumenci z całej Europy deklarują, że jedzą coraz mniej słodyczy. Ponad trzy piąte konsumentów z Hiszpanii (62 proc.), ponad połowa Polaków (58 proc.) i Francuzów (56 proc.), a także 48 proc. Niemców przyznaje, że ogranicza spożycie produktów z wysoką zawartością cukru albo ich unika. Co więcej, niemal jedna piąta konsumentów z Polski (19 proc.) i jedna czwarta Francuzów (24 proc.) zmniejsza spożycie nabiału lub w ogóle go unika. W Hiszpanii postępuje tak 22 proc., a w Niemczech 16 proc. badanych.

Popularne lody bez nabiału

Choć pozycja klasycznych lodów słabnie, rosnącą popularnością w Europie cieszą się lody niezawierające nabiału. Odsetek nowo wprowadzanych na rynek deserów i lodów opisywanych jako wegańskie wzrasta: z 2 proc. w 2014 roku do 3 proc. w 2015 roku i 4 proc. w 2016 roku. W 2016 roku 59 proc. wszystkich nowości w Europie, były nowości beznabiałowe.
 
Z danych pochodzących z Globalnej Bazy Nowych Produktów (Global New Products Database - GNPD) firmy Mintel wynika, że liczba wegańskich lodów wprowadzonych na rynek europejski wzrosła w latach 2014–2016 o 180 proc..
Na wielu rynkach rozwiniętych spożycie lodów jest stale ograniczane ze względu na obawy konsumentów związane z cukrem. Dążenie do zdrowszego stylu życia skłania ich do coraz częstszego sięgania po owoce, warzywa, orzechy, nasiona, zboża i inne produkty roślinne. Składniki pochodzenia roślinnego i wegański charakter produktów stają się więc coraz ważniejsze w wielu różnych kategoriach — mówi Alex Beckett, analityk globalnego rynku żywności i napojów w firmie Mintel – także w przypadku lodów.

Gdzie wzrośnie sprzedaż lodów familijnych?
Choć deklarowane spożycie klasycznych lodów familijnych na kluczowych rynkach Europy spada, ich sprzedaż cały czas rośnie. Przewiduje się, że ilość lodów sprzedanych we Francji wzrośnie w 2017 r. o 2 proc., do 260.3 mln litrów. W Niemczech prognozowany wzrost sprzedaży w tym samym czasie ma wynieść 2 proc. (do 587.4 mln litrów), a w Polsce 4 proc. (do 183.3 mln litrów).
 
Jeśli chodzi o rynek globalny, szacuje się, że sprzedaż lodów przekroczy znacznie wielkość z 2016 roku (13 mld litrów), przy czym najszybciej rosnąć będzie w Indiach, Indonezji i Wietnamie. Skumulowana roczna stopa wzrostu sprzedaży (ang. compound annual growth rate, CAGR) na rynku indyjskim wyniosła w ostatnich pięciu latach 13 proc., a w 2017 roku sprzedaż w ujęciu ilościowym przekroczy tam najprawdopodobniej wielkości z dojrzalszych rynków, w tym Wielkiej Brytanii.
 
Wskaźnik CAGR przyjmuje duże wartości także w Indonezji (11 proc.), Wietnamie (9 proc.), Turcji (9 proc.) oraz Malezji (8 proc.). Sprzedaż lodów na innych rynkach przedstawia się jednak mniej „słodko”. W Szwajcarii wskaźnik CAGR w ujęciu ilościowym wyniósł w ostatnim pięcioleciu –3 proc.. Podobnie kształtował się w Tajlandii (– 2 proc.), Danii (–2 proc.), Wielkiej Brytanii (–2 proc.) i Stanach Zjednoczonych (–1 proc.).
 
Największym rynkiem w tej kategorii produktów są obecnie Chiny: szacuje się, że w 2016 roku sprzedano tam 4.3 mld litrów lodów. Kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone (2.7 mld litrów) i Japonia (756 mln litrów). Jeśli natomiast chodzi o indywidualne spożycie lodów, z badań firmy Mintel wynika, że największymi „lodożercami” są Norwegowie (w 2016 roku spożycie lodów w Norwegii wyniosło 9.8 litra per capita), Australijczycy i Szwedzi (zjadający odpowiednio po 9.4 i 8.9 litra lodów rocznie na osobę).
 
Popularność lodów w krajach Wschodu faktycznie rośnie: w 2016 roku co trzeci nowy produkt z tej kategorii (32 proc.) wprowadzono na rynek w regionie Azji i Pacyfiku. W 2013 roku. odsetek ten wynosił 26 proc.. Co więcej, udział nowych lodów wprowadzonych na rynek w Ameryce Północnej zmniejszył się w tym samym okresie z 19 do 14 proc..

Oczekiwane smaki Wschodu
Konsumenci z Zachodu, wyraźnie zainteresowani innowacjami produktowymi, coraz częściej szukają lodów o smakach inspirowanych kuchnią Wschodu. Aż 20 proc. Włochów, 17 proc. Polaków, 16 proc. Francuzów, 12 proc. Hiszpanów i 11 proc. Niemców chciałoby spróbować lodów zawierających bardziej egzotyczne składniki, takie jak wasabi, zielona herbata czy szafran.

W Stanach Zjednoczonych lody mochi, japoński deser z mrożonego ciasta ryżowego z lodowym nadzieniem, będą w 2017 roku zyskiwać coraz większą popularność. Zainteresowaniem amerykańskich mediów cieszą się również rolowane lody tajskie, często typowane na kolejny przebój w świecie deserów. Warte uwagi innowacje w kategorii lodów pochodzą też z Bliskiego Wschodu. Przykładem są choćby tradycyjne lody z Syrii i Libanu zwane booza. Mają one jedną wyraźną zaletę, która powinna zyskać uznanie na całym świecie: bardzo wolno się topią – zauważa Alex.


•    Firma Mintel uważnie obserwuje rynki, które mają znaczenie. Śledzi innowacje. Interpretuje trendy konsumenckie. Koncentruje się na danych, badaniach i analizach. Jest solidnym i godnym zaufania źródłem informacji.

 


Komentarze:Przeboje FMCG 20172018-02-22
2018-02-15
2018-02-13


Newsletter

O portalu | Reklama | Kontakt | Polityka prywatności | Mapa serwisu created by Visualteam


artykuły spożywcze | branża fmcg | fmcg | franchising | gazeta fmcg | handel w polsce | poradnik handlowca
merchandising | sieci handlowe | sklepy spożywcze | wyposażenie sklepu