zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

dług
Finanse

Jak dowiedzieć się, ile masz długu?

Dowiedzenie się więcej o swoich długach pomoże Ci zrozumieć swoją sytuację, abyś mógł zacząć radzić sobie ze swoimi problemami z zadłużeniem. Po uzyskaniu wszystkich szczegółów na temat Twoich długów możemy Ci pomóc. Opowiedz nam o swoich długach, dochodach i wydatkach domowych, aby uzyskać jasny obraz tego, na co możesz sobie pozwolić. Następnie opracujemy dla Ciebie indywidualny plan działania zawierający szczegółowe i praktyczne porady dotyczące zadłużenia.

Jak mogę się dowiedzieć, ile mam długów?

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie swojej kartoteki kredytowej. Twoja kartoteka kredytowa zawiera informacje o Twoich długach oraz inne informacje publiczne udostępniane przez kredytodawców. Zawiera ona szczegóły dotyczące Twoich kont bankowych, pożyczek, kart kredytowych i wszelkich innych kredytów, które zaciągnąłeś. Może ona również zawierać informacje o innych rachunkach, takich jak rachunki za telefony komórkowe, usługi komunalne i ubezpieczenia – radzi https://pozyczkolog.pl/.

Sprawdź listy i e-maile od wierzycieli

Powinieneś sprawdzić wszystkie listy i e-maile, które otrzymałeś, aby dowiedzieć się, czy zawierają one informacje o Twoich długach, takie jak numery kont i salda. Jeśli zmieniłeś adres i nie poinformowałeś o tym swoich wierzycieli, możesz spróbować dowiedzieć się, czy jakakolwiek poczta trafiła pod poprzedni adres, pytając o to nowych lokatorów, właściciela domu lub agencję, albo, jeśli to możliwe, podając im adres do korespondencji.

Skontaktuj się z wierzycielami

Jeśli pamiętasz, że zadłużyłeś się u konkretnych wierzycieli, skontaktowanie się z nimi może być jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie dodatkowych informacji. Chociaż kontakt z wierzycielami może wydawać się przerażającą perspektywą, pomoże Ci dowiedzieć się więcej o Twoich długach.

Możesz również wyjaśnić wierzycielom, że chcesz uporać się ze swoimi długami i poprosić ich, aby dali Ci trochę wytchnienia, zgadzając się na tymczasową spłatę długów.

Sprawdź wyciągi z konta bankowego

Większość płatności za długi pobierana jest z Twojego konta bankowego w formie polecenia zapłaty, zlecenia stałego lub przy użyciu karty debetowej. Jeśli korzystasz z bankowości internetowej lub masz kopie starych wyciągów, możesz je sprawdzić lub poprosić bank o pomoc. Dobrym miejscem do szukania jest lista anulowanych poleceń zapłaty, ponieważ może ona zawierać przydatne informacje. Banki mogą pokazywać tylko ostatnie wyciągi na twoim koncie bankowości internetowej i mogą pobierać opłaty za kopie starszych wyciągów. Jeśli szukasz jeszcze innego rozwiązania, aby uciec z pętli kredytowej – sprawdź https://pozyczkolog.pl/.

Czy powinienem czekać, aż wierzyciele skontaktują się ze mną w sprawie moich długów?

Jeśli nie możesz znaleźć żadnych informacji o swoich długach w kartotece kredytowej, listach, korespondencji lub wyciągach bankowych, to jedyną opcją jest czekanie na kontakt ze strony wierzycieli. Wierzyciele będą posługiwać się Twoim ostatnim znanym adresem lub adresem z kartoteki kredytowej, aby Cię odnaleźć, więc aktualizuj te dane. Agencje windykacyjne lub wierzyciele mogą również zatrudnić wyspecjalizowanych agentów w celu odnalezienia Ciebie.

Niektórzy ludzie celowo unikają spłacania długów lub kontaktowania się z wierzycielami w nadziei, że albo długi znikną, albo wierzyciele się poddadzą. Takie postępowanie niemal na pewno pogorszy Twoją sytuację, ponieważ grozi dalszymi pozwami sądowymi, a salda długów mogą wciąż rosnąć.