zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

Finanse

Kredyt odnawialny co to jest? Dowiedz się więcej

Czasami pojawia się konieczność wykonania nieplanowanych wcześniej wydatków. Nieplanowane wydatki trudno jest sfinansować z bieżących środków. Receptą są produkty kredytowe. Do dyspozycji mamy całą gamę rozwiązań udostępnianych przez banki. Jednym z mniej popularnych jest kredyt odnawialny. Na czym polega kredyt odnawialny i jakie ma zalety? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czym jest kredyt odnawialny i jak działa?

Kredyt odnawialny co to jest? Ma on bardzo prostą konstrukcję. Są to dodatkowe środki udostępnione przez bank. Środki te są doliczane do bieżącego salda rachunku. Wykorzystywane są dopiero w momencie zerowego salda podstawowego klienta. Podstawową zaletą kredytu odnawialnego jest elastyczność. Umowa kredytu podpisywana jest na określony okres. Najczęściej jest to dwanaście miesięcy. W trakcie tego okresu środki z kredytu odnawialnego można wykorzystywać wielokrotnie. Należy jednak zadbać o zapewnienie regularnych wpływów na konto. Każdy nowy przelew na konto przeznaczany jest w pierwszej kolejności na spłatę kredytu odnawialnego. Powoduje również zwiększenie jego limitu.

Jak uzyskać kredyt odnawialny?

Do korzystania z kredytu odnawialnego niezbędne jest konto osobiste. Dlatego najprostszym sposobem na uzyskanie kredytu jest złożenie wniosku w banku, w którym posiadamy rachunek bieżący. Zaletą takiego rozwiązania jest minimum formalności. Bank posiada już większość danych dotyczących wnioskodawcy i jego sytuacji finansowej. Na tej podstawie bank ustala zdolność kredytową. W przypadku pozytywnego przejścia całej procedury przyznawany jest limit kredytowy. Pod tym pojęciem kryje się wysokość środków, z których można korzystać. Standardowymi kosztami kredytu odnawialnego są odsetki od wykorzystanej kwoty. W niektórych ofertach doliczana jest również prowizja od wysokości limitu kredytowego.

Czym różni się kredyt odnawialny od gotówkowego?

Istnieje wiele podobieństw pomiędzy kredytem odnawialnym a gotówkowym. Procedura starania się o kredyt jest taka sama w obu przypadkach. Bank sprawdza zdolność kredytową oraz historię finansową wnioskodawcy. Na tej podstawie ustalana jest decyzja kredytowa. Bank również nie wymaga w obu przypadkach deklarowania celu zaciągnięcia kredytu. Istnieje jednak podstawowa różnica pomiędzy kredytem gotówkowym a odnawialnym. Skorzystanie z nowych środków podczas spłacania kredytu gotówkowego wymaga złożenia nowego wniosku i przejścia od nowa całej procedury. Limit kredytowy w kredycie odnawialnym zwiększa się za każdym razem po otrzymaniu nowego przelewu przychodzącego na powiązane konto bankowe. Więcej informacji znajdziesz na finansowe-doradzanie.pl

Jakie alternatywy dla kredytu odnawialnego

Na rynku bankowym znajdziemy jednak rozwiązania o podobnej konstrukcji do kredytu odnawialnego, które mogą być jego zamiennikiem. Najpopularniejszym z nich jest karta kredytowa. Jest to narzędzie, które zostało zoptymalizowane pod kątem wykonywania transakcji bezgotówkowych w sklepach. Zapłata za produkt w sklepie kartą kredytową powoduje zmniejszenie limitu kredytowego. Spłata zadłużenia zwiększa limit do przyznanej wcześniej wysokości. Wadą takiego rozwiązania mogą być wysokie opłaty za wykonywanie transakcji gotówkowych z karty kredytowej. W tym aspekcie wyraźną przewagę ma kredyt odnawialny, w którym wypłaty gotówkowe odbywają się na zasadach standardowych dla konta osobistego.

Podsumowanie

Kredyt odnawialny to wygodny produkt, który ułatwia pozyskanie dodatkowych środków. Dużą zaletą tego rozwiązania jest elastyczność. Dla osób korzystających z bankomatów ważne mogą być również koszty wypłat gotówkowych. Są one znacznie niższe w porównaniu z kosztami wypłat za pomocą kart kredytowych. Ważne jednak, żeby korzystać z każdego kredytu rozważnie.