zyciehandlowe.com.pl

zyciehanlwe.com.pl – biznes,finanse, praca

Zakupy

Nawierzchnie balkonowe – deski kompozytowe

Wielu z nas chce mieć nawierzchnię z naturalnego drewna, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że jest to materiał dość wymagający. Dlaczego? Bowiem należy go regularnie konserwować, zabezpieczać przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i uważać, aby go nie wgnieść lub nie zarysować. Pamiętajmy o tym, że jedynie drogie, szlachetne gatunki egzotycznym rodowodzie gwarantują wysoką twardość oraz trwałość. Dlatego też rozsądnym kompromisem wydaje się zatem budowa podłogi z desek kompozytowych.

Deski kompozytowe – z jakiego tworzywa powstają?

Należy wiedzieć, że tworzywo, z którego powstają, to połączenie drobnych włókien drzewnych i PCW, twardego polietylenu lub polipropylenu. Deski mają budowę komorową, czyli wewnątrz są puste. Dzięki temu niewiele ważą, są sprężyste oraz odporne na odkształcenia i szybciej się je przecina. Mogą mieć kolor brązowy, bordowy, szary, oliwkowy lub żółtobrązowy. Za najlepsze uchodzą deski produkowane z wykorzystaniem PCW. Natomiast te z pozostałych tworzyw są palne i mają mniejszą odporność na promieniowanie UV, więc po pewnym czasie mogą blaknąć.

Warto wiedzieć, że aby powstała kompozytowa nawierzchnia, najpierw należy rozmieścić na balkonie belki zwane legarami. Ustawia się je swobodnie, na plastikowych podkładach do poziomowania. Deski łączy się legarami firmowymi, metalowymi zaczepami. Zbędne są więc wkręty i ich łebki nie będą szczepić podłogi. Krawędzie nawierzchni zabudowuje się aluminiowymi listwami. Są one ładne i chronią brzegi desek przed ścieraniem. Odpowiednie narzędzia do nawierzchni balkonowych zapewni wypożyczalnia sprzętu budowlanego. Kompozyt jest odporny na wilgoć. W kontakcie z nią nie dochodzi do wypaczenia elementów, jak bywa z drewnem. Nie jest też pożywką dla pleśni, glonów i owadów. Ani woda, którą podlewamy balkonowe rośliny, ani cień, który rzucają, nie doprowadzi do przebarwień nawierzchni. Ponadto twarda mieszanka mączki drzewnej o PCW, z którego powstają elementy kompozytowe, jest odporna na zarysowania. Nawierzchnie nie zniszczą zatem metalowe nóżki mebli tarasowych.

Oto kiedy warto wybrać deski kompozytowe:

  1. Wtedy, kiedy zamierzamy wykończyć taras bez pomocy fachowców.
  2. Wtedy, kiedy lubimy wygląd drewna, ale chcemy uniknąć problemów związanych z jego utrzymaniem w należytym stanie.

A tak obecnie kształtują się ceny jeśli chodzi o takie oto produkty:

  • Legary z kompozytu: około 12 zł/m.
  • Legary z aluminium: około 35 zł/m.
  • Deski kompozytowe komorowe: 150-333 zł/m2.
  • Deski kompozytowe pełne: 300-450 zł/m2.
  • Metalowe łączniki: 1,45-2,30 zł/sztukę.
  • Listwy krawędziowe długości 4 metrów: 80 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *