Jak założyć własną firmę w Niemczech?

0
55

Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie własnej firmy w Niemczech. Decydują o tym przede wszystkim korzystniejsze niż w Polsce warunki ekonomiczne oraz znacznie mniejsza biurokracja. Poza tym Polacy są cenionymi partnerami biznesowymi.

Korzyści finansowe

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech jest przede wszystkim bardziej opłacalne niż w Polsce. Nominalne opodatkowanie jest co prawda wyższe, ale kwota wolna od podatku też jest wyższa i dla osoby samotnej wynosi 9 408 €, w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa. Do tego dochodzą liczne ulgi na dojazdy, kształcenie dzieci i wiele innych, większość z nich zależy od ustawodawstwa pojedynczych landów.

W Niemczech znacznie niższe jest także obciążenie obowiązkowymi składkami ubezpieczeniowymi. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne, natomiast rentowo-emerytalne jest dobrowolne, ich stawki też są znacznie niższe.

Prowadzenie firmy w Niemczech jest korzystne także ze względu na bardzo chłonny rynek i łatwość znalezienia kontrahentów, zwłaszcza w landach wschodnich. Szczególnie poszukiwane są firmy budowlane, świadczące usługi opiekuńcze oraz sprzątające.

Jak założyć firmę w Niemczech?

Dla osób dobrze znających język niemiecki założenie firmy w Niemczech nie przedstawia większego problemu. Wystarczy zgromadzić odpowiednie dokumenty i odwiedzić 2 urzędy. Trochę trudniej mają osoby, które języka nie znają. W takim wypadku powinny skorzystać z wyspecjalizowanych firm konsultingowych.

W Niemczech działa wiele firm wyspecjalizowanych w zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Nie tylko na podstawie pełnomocnictwa załatwiają wszystkie formalności w urzędach, ale także mogą prowadzić księgowość firmy. Jednak najważniejszą korzyścią płynącą z ich usług jest użyczenie adresu. Bezwzględnym warunkiem wymaganym przy zakładaniu firmy w Niemczech jest zameldowanie, tylko wtedy firma może korzystać z niemieckiego systemu podatkowego. Brak zameldowania oznacza płacenie podatków w Polsce, a to jest zupełnie nieopłacalne.

Firmy pośredniczące w zakładaniu firmy oferują także adres zameldowania i choć tam nie mieszkamy, to jest to całkowicie legalne. Przypomina to trochę biura wirtualne w Polsce. Na adres zameldowania kierowana jest cała korespondencja od kontrahentów oraz urzędów.

Założenie firmy w Niemczech niesie za sobą także korzyści niewymierne. Urzędy w Niemczech mają zaufanie do obywatela, więc jeżeli w terminie płaci podatki, wysyła deklaracje, to nie jest nękany kontrolami urzędników. Dla przedsiębiorców to duży komfort pozwalający im skoncentrować się rozwoju firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here