zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

Biznes Praca

Uzależnienie od pracy – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach uzależnienie od pracy stało się bardzo często spotykanym problemem wśród naszego społeczeństwa. Jest to spowodowane tym, że firmy dążą do jak najwyższego rozwoju i dotarcia na sam szczyt. Pracodawcy proponują swoim pracownikom pokaźne kwoty za ponad programową pracę. Wskutek tego osoby te chcą zdobyć coraz to większą ilość gotówki, a co za tym idzie bardzo często wpadają w uzależnienie się od pracy.

Jak rozpoznać osobę uzależnioną od pracy?

Przede wszystkim na samym początku musimy zdawać sobie sprawę, że osoba, która wpada w silny wir pracy nawet tego nie zauważa. Właśnie dlatego istotne jest to, aby osoby z jej otoczenia jak najszybciej zareagowały i udzieliły pomocy. Człowieka, który jest uzależniony od pracy można rozpoznać po wielu charakterystycznych cechach. Przede wszystkim taka osoba bardzo często pracuje po godzinach. Ponadto, przynosi także swoje zlecenia, dokumenty do domu, którymi również zajmuje się w zaciszu swojego pokoju. Osoba taka w ogóle nie ma życia prywatnego. Oddala się od swoich przyjaciół i znajomych. Oprócz tego czasami nawet ludzie tacy nie mają również kompletnie czasu dla swoich rodzin, czy małych dzieci. Nie wykazują jakiegokolwiek zainteresowania ich bliskimi. Nie mają czasu na wspólne obiady, kolacje, rozmowy, czy spędzanie wieczorów.

Co jeszcze warto wiedzieć o uzależnieniu od pracy?

Przede wszystkim osoba taka bardzo często jest również zmęczona. Uzależnienie od pracy w dalszej perspektywie doprowadza nawet do nerwicy, czy depresji. Może ucierpieć nie tylko zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Mała ilość snu zdecydowanie źle wpływa na cały organizm. A to w przyszłości może przełożyć się na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Takie osoby z przepracowania bardzo często mdleją, mają bóle i zawroty głowy, mało jedzą, a czasami nawet mają duże wybuchy agresji. Zdecydowanie odtrącają od siebie innych i niestety nie dają sobie pomóc. Istotna jest reakcja, która może uratować taką osobę i ochronić ją przed kolejnymi, ewentualnymi, niepożądanymi skutkami.

Podsumowując, jak doskonale widać z pewnością nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować uzależnienia od pracy. Jest to problem, który obecnie dotyka coraz większą ilość osób. Nie dajmy im zatracić się w tych kłopotach. Istotna jest szybka reakcja i pomoc. Jeśli zapewnimy takiej osobie chociaż tygodniowy urlop to z pewnością zregeneruje swoje siły, złapie oddech i otrząśnie się z całej tej nieprzyjemnej sytuacji. Pozwoli to spojrzeć na całe to wydarzenie z zupełnie innej perspektywy.