Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie własnej firmy w Niemczech. Decydują o tym przede wszystkim korzystniejsze niż w Polsce warunki ekonomiczne oraz znacznie mniejsza biurokracja. Poza tym Polacy są cenionymi partnerami biznesowymi.
Korzyści finansowe
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech jest przede wszystkim bardziej opłacalne niż w Polsce. Nominalne opodatkowanie jest co prawda wyższe, ale kwota wolna od podatku też jest wyższa i dla osoby samotnej wynosi 9 408 €, w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa. Do tego dochodzą liczne ulgi na dojazdy, kształcenie dzieci i wiele innych, większość z nich zależy od ustawodawstwa pojedynczych landów.
W Niemczech znacznie niższe jest także obciążenie obowiązkowymi składkami ubezpieczeniowymi. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne, natomiast rentowo-emerytalne jest dobrowolne, ich stawki też są znacznie niższe.
Prowadzenie firmy w Niemczech jest korzystne także ze względu na bardzo chłonny rynek i łatwość znalezienia kontrahentów, zwłaszcza w landach wschodnich. Szczególnie poszukiwane są firmy budowlane, świadczące usługi opiekuńcze oraz sprzątające.
Jak założyć firmę w Niemczech?
Dla osób dobrze znających język niemiecki założenie firmy w Niemczech nie przedstawia większego problemu. Wystarczy zgromadzić odpowiednie dokumenty i odwiedzić 2 urzędy. Trochę trudniej mają osoby, które języka nie znają. W takim wypadku powinny skorzystać z wyspecjalizowanych firm konsultingowych.
W Niemczech działa wiele firm wyspecjalizowanych w zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Nie tylko na podstawie pełnomocnictwa załatwiają wszystkie formalności w urzędach, ale także mogą prowadzić księgowość firmy. Jednak najważniejszą korzyścią płynącą z ich usług jest użyczenie adresu. Bezwzględnym warunkiem wymaganym przy zakładaniu firmy w Niemczech jest zameldowanie, tylko wtedy firma może korzystać z niemieckiego systemu podatkowego. Brak zameldowania oznacza płacenie podatków w Polsce, a to jest zupełnie nieopłacalne.
Firmy pośredniczące w zakładaniu firmy oferują także adres zameldowania i choć tam nie mieszkamy, to jest to całkowicie legalne. Przypomina to trochę biura wirtualne w Polsce. Na adres zameldowania kierowana jest cała korespondencja od kontrahentów oraz urzędów.
Założenie firmy w Niemczech niesie za sobą także korzyści niewymierne. Urzędy w Niemczech mają zaufanie do obywatela, więc jeżeli w terminie płaci podatki, wysyła deklaracje, to nie jest nękany kontrolami urzędników. Dla przedsiębiorców to duży komfort pozwalający im skoncentrować się rozwoju firmy.