zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

urlop rodzicielski ile trwa
Finanse

Urlop rodzicielskie ile trwa? Często zadawane pytanie

Bardzo istotne jest wychowywanie dzieci. Do tego celu potrzeba sporo czasu, dlatego istotny jest urlop rodzicielski. Dzięki niemu można zadbać o wychowanie swojej pociechy. Warto dowiedzieć się, ile trwa urlop rodzicielski.

Urlop rodzicielski ile trwa?

Oczywiste jest to, że wychowywanie dziecka jest pracą na pełen etat. Z tego powodu w przypadku, kiedy skończy się nam urlop macierzyński bądź ojcowski, można też skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Wiadome jest to, żeby z niego skorzystać, trzeba spełnić parę niezbędnych formalności. Warto zaznaczyć, że urlopów dla rodziców dziecka jest bardzo dużo. Można liczyć na urlop macierzyński, tacierzyński, ojcowski, a ponadto wychowawczy. Warto na początku wyjaśnić, że urlop rodzicielski może wziąć nie tylko matka dziecka, ale także ojciec. Rodzice mogą go podzielić między siebie, a nawet wziąć w jednym czasie. Co istotniejsze, wymiar urlopu rodzicielskiego jest stały. Trzeba pamiętać o tym, że przy dzieleniu takowego urlopu między matką oraz ojcem, żadnej osobie nie zostaną przyznane dodatkowe dni. Należy nadmienić, że urlop rodzicielski należy się nie tylko matce pociechy, ale również ojcu. Nie ma większego znaczenia, które z rodziców chce z niego skorzystać. W praktyce okazuje się, że oboje mają do dyspozycji 32 tygodnie, co jest bardzo istotne. Trzeba też wiedzieć o tym, iż świeżo upieczona matka, może także zrzec się części urlopu macierzyńskiego na poczet drugiego rodzica. W takim przypadku mowa tutaj o urlopie tacierzyńskim. Jednakże trzeba pamiętać o tym, żeby nie mylić go z urlopem ojcowskim, co jest dość powszechnym błędem. Oczywistym warunkiem skorzystania z takiego urlopu jest zatrudnienie na umową o pracę bądź dobrowolne opłacanie składek chorobowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop rodzicielski

Wiele osób korzysta z urlopu rodzicielskiego. Dzięki niemu można zadbać o wychowanie swojego dziecka. Dlatego warto korzystać z takiej możliwości. Bardzo dużo osób zastanawia się, ile trwa urlop rodzicielski. Jak się okazuje, wymiar urlopu rodzicielskiego, a także wszelkie inne formalne kwestie z nim związane regulowane są przez art.182 Kodeksu Pracy. Według niego przyznawane są 32 tygodniowe urlopu przy urodzeniu jednego dziecka. Jeżeli została urodzona dwójka dzieci bądź jeszcze więcej, przysługują 34 tygodnie urlopu, o czym nie każdy wie. Trzeba jednak pamiętać, że podzielenie się urlopem rodzicielskim zależy tylko od decyzji rodziców. Warto jednak wiedzieć, że nie można w tym zakresie przekroczyć okresu 32 tygodniu. Istotne jest także to, że urlop rodzicielski można wykorzystać naraz bądź też w częściach – maksymalnie czterech. W obecnych czasach wiele osób maksymalnie wykorzystuje dostępne ustawowo urlopy przeznaczone na wychowywanie dziecka. Nie jest to nic dziwnego, bowiem jest to kwestia priorytetowa. Warto zaznaczyć, że w Polsce można liczyć na dość dużo dni w kwestii urlopu rodzicielskiego. W wielu krajach Zachodniej Europie rodzice mogą liczyć na krótszy okres takowego urlopu.