Inżynieria tkankowa jest dziedziną nauk, która stanowi połączenie metod inżynierii materiałowej oraz wiedzy medycznej. Dzięki inżynierii tkankowej tworzone są tkanki, które będą spełniały swoje biologiczne funkcje. Dziedzina ta obejmuje manipulacje komórkami, które mają sprzyjać powstaniu odpowiednich warunków do wzrostu tkanek, czyli wytwarzaniem odpowiednich rusztowań, które podtrzymują i wpływają na warunki wzrostu tkanki. W połowie lat 90 nastąpił intensywny rozwój tej dziedziny naukowej. W praktyce znalazły zastosowanie na przykład implanty skóry, czy tkanki chrzęstnej. Inżynieria tkankowa oraz terapie wykorzystujące komórki macierzyste są w obszarze zainteresowania medycyny regeneracyjnej.
Rozwój inżynierii tkankowej
Inżynieria tkankowa jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycynę regeneracyjnej. Jej zadaniem jest przywrócenie, udoskonalenie, bądź podtrzymanie funkcji tkanek za pomocą specjalnych implantów, które zawierają komórki macierzyste pobrane od pacjenta osadzone na specjalnym materiale, który służy jako rusztowanie. Komórki hodowane w warunkach in vitro zasiedlają przestrzenne rusztowania, a następnie komórki wraz z rusztowaniem są wszczepiane w miejsce ubytku. Inżynieria tkankowa pozwala na odtwarzanie nowych tkanek, które strukturalnie i funkcjonalnie są zdrowe.
W inżynierii tkankowej wykorzystywane są komórki macierzyste pobrane z organizmu pacjenta. Następnie komórki macierzyste są przekształcane w inne komórki poszczególnych tkanek na przykład w adipocyty, miocyty itp. Poza komórkami macierzystymi niezbędne jest odpowiednie rusztowanie, które nadal stanowi niemałe wezwanie dla inżynierii tkankowej. Rusztowanie musi spełniać następujące warunki:
- musi być przepuszczalne dla gazów,
- wydzielać czynniki wzrostu,
- umożliwiać przyleganie i migrację komórek.
Bardzo ważne jest to, że materiał stanowiący rusztowanie musi być wykonany z materiału, który zostanie strawiony przez organizm i zastąpiony macierzą międzykomórkową. Kolejnym aspektem, który musi spełniać rusztowanie jest to, żeby materiał z którego jest wykonany był obojętny immunologicznie i nie wywoływał stanu zapalnego.
Efektywność odtwarzania tkanek jest zależna od skuteczności osadzania komórek na rusztowaniu, dlatego w tym procesie kluczowe jest usieciowanie rusztowania, grubość jego włókien i rozmiary porów. Rusztowania są wytwarzane za pomocą różnych metod, natomiast obecnie najczęściej stosowana jest metoda biodrukowania. Biodrukowanie to proces wytwarzania trójwarstwowych struktur z rozproszonych składników rusztowań i żywych komórek.
Inżynieria tkankowa – innowacja w dziedzinie medycyny estetycznej
Inżynieria tkankowa jest dziedziną, która prężnie się rozwija. Dzięki inżynierii tkankowej zostały wprowadzone na rynek innowacyjne preparaty do kompleksowej odbudowy i regeneracji skóry, które działają na poziomie komórkowym. Jak to się dzieje? Wpływają one na inicjowanie szlaków komunikacji między komórkami oraz modulację stanu zapalnego różnych struktur. Takimi właśnie produktami są preparaty Gen Factor. Są to innowacyjne produkty, dzięki którym można kompleksowo działać na różne problemy skórne. W składzie tych produktów można znaleźć na przykład czynniki wzrostu, transferryny, colostrum, aminokwasy. Działanie produktów marki Gen Factor jest bardzo szerokie. Te produkty znajdują zastosowanie w wielu problemach z jakimi borykają się klienci gabinetów kosmetycznych, na przykład sprawdzają się w przypadku trądziku, przebarwień, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, w terapiach na skórę głowy, w terapiach wrastających paznokci i wiele innych.
Innowacyjne i inteligentne preparaty marki Gen Factor są prawdziwym hitem w zabiegach estetycznych i nie tylko. Przed wprowadzeniem tych produktów na rynek były one poddawane ścisłym badaniom w laboratoriach, które potwierdziły ich wyjątkowe działanie oraz skuteczność w terapii różnych problemów skórnych, a przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Więcej o Gen Factor na https://cosmed24.pl/kosmetyka-profesjonalna/gen-factor-inzynieria-tkankowa/