zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

Biznes Ekonomia Praca Zakupy

Jak wybrać samochód dostawczy do firmy?

Samochody dostawcze mają zastosowanie w wielu firmach. Najczęściej korzystają z nich hurtownie, firmy kurierskie, transport międzynarodowy, firmy budowlane. Samochód musi powinien być dopasowany do potrzeb firmy.

Jak wybrać samochód dostawczy

Samochód dostawczy to pojazd do 3,5 t, do jego prowadzenia nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia, wystarczy prawo jazdy kategorii B. To głownie z tego powodu cieszą się dużą popularnością w małych firmach.

Zakup samochodu to spora inwestycja dla firmy, dlatego jego zakup powinien być bardzo starannie przemyślany. Przede wszystkim typ jego zabudowy powinien być dostosowany do rodzaju przewożonego towaru.

Ważne są także koszty eksploatacyjne, które w dużej mierze uzależnione są od mocy silnika, spalania oraz awaryjności. Jeżeli już wybierzemy markę i model, to zostanie dopasowanie rodzaju zabudowy samochodu dostawczego.

Rodzaje zabudowy

Najbardziej uniwersalne i zarazem najbardziej popularne są plandeki i tzw. blaszaki. Te samochody dostawcze można wykorzystać do przewożenia wszystkich towarów, które nie wymagają specjalnych warunków. Można przewozić je na paletach, w paczkach lub pojedynczo, np. meble, sprzęt AGD. Zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu za pomocą specjalnych pasów z atestem.

Wybierając samochód do firmy kurierskiej należy zwrócić uwagę na łatwy dostęp do paczek. Najwygodniejszym rozwiązaniem są tylne drzwi dwuskrzydłowe oraz w części przedniej drzwi przesuwane po obu stronach samochodu.

Izotermy to samochody dostawcze wyłożone od wewnątrz materiałem izolacyjnym, który zapewnia ochronę przed temperaturami ujemnymi i przekraczającymi 10 stopni Celsjusza. Takim samochodami najczęściej przewożona jest żywność, rośliny, elektronika.

Chłodnie dostawcze to już samochody specjalistyczne. Najczęściej ich część ładowna podzielona jest na dwie części, jedna zapewnia temperaturę w granicach 0-5 stopni Celsjusza, druga przeznaczona jest przewożenia towarów zamrożonych. Obie części wyposażone są w niezależne agregaty z możliwością regulacji temperatury.

Samochody dostawcze z zabudową skrzyniową najczęściej wykorzystywane są w firmach budowlanych. Na skrzyni można przewozić odpowiednio zabezpieczone okna, drzwi lub materiały sypkie.

Osobną kategorią są samochody dostawcze przeznaczone do holowania innych pojazdów lub motocykli. Zamiast tradycyjnej zabudowy mają platformę z ruchomym najazdem.

Wybierając samochód dostawczy do firmy trzeba pamiętać, że dopuszczalne masa 3,5 tony obejmuje ciężar samochodu wraz z załadunkiem. Im większy ciężar samego samochodu, tym mniej towaru możemy na niego załadować. Warto więc wybierać samochody, które w dużej części wykonane są z aluminium lżejszego od stali. Nie warto przeładowywać samochodu dostawczego, bo grozi za to mandat, ale przede wszystkim auto więcej spala i szybciej się zużywa.