zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

Biznes Ekonomia Finanse Marketing Praca Zakupy

Jak wprowadzić oszczędności w firmie?

Dziś często się zdarza, że nawet dobrze prosperujące na rynku firmy zmuszone są do ograniczania kosztów. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być sezonowy spadek zainteresowania poszczególnymi produktami czy też problemy gospodarcze w kraju. Jakie oszczędności w firmie mogą przyczynić się do osiągnięcia znacznych zysków?

Oszczędzanie w firmie a dobry plan

Każda firma, która chce wprowadzić w swojej firmie oszczędności powinna zdecydować się na sporządzenie dobrego planu. Warto dobrze przeanalizować wydatki oraz przychody firmy. W tym celu trzeba sporządzić tabelę i po jej jednej stronie umieść koszty stałe, wśród których można wymienić: pensje dla pracowników czy koszty związane z wynajmowaniem pomieszczenia biurowego, natomiast po drugiej stronie tabeli rozpisać koszty ruchome, wśród których można wymienić koszty ponoszone na paliwo, rachunki za energię i wodę czy koszty związane z zakupem papieru do drukarek oraz wielu innych akcesoriów biurowych. Kolejną istotną czynnością jest wytyczenie celu oraz jasne określenie ile oraz w jakim czasie chcemy zaoszczędzić. Po wykonaniu planu należy zapoznać z nim wszystkich pracowników.

Istotne oszczędności w firmie

Co prawda dla wielu osób oszczędzanie na mediach jest sprawą banalną, niemniej warto zdać sobie sprawę z tego, jak dużo wody oraz prądu jest każdego dnia marnowane w firmie. Po ograniczeniu tych kosztów można wprowadzić w każdej firmie spore oszczędności. W tym celu warto zawsze na początek dokładnie przejrzeć dotychczasowe umowy z dostawcami prądu oraz gazu i porównać je z innymi ofertami dostępnymi na rynku. Ponadto warto pomyśleć o zoptymalizowaniu korzystania z poszczególnych sprzętów biurowych. W tym celu warto wyłączać poszczególne maszyny i urządzenia wówczas gdy nikt z nich nie korzysta. W pustych pomieszczeniach warto gasić światło oraz dobrze zakręcać wodę. A w sezonie grzewczym trzeba bardzo rozsądnie korzystać z ogrzewania. Z kolei w okresie letnim nie warto przesadzać z używaniem klimatyzacji i włączać ja tylko wówczas gdy jest naprawę gorąco. Warto także zadbać o szczelność wszystkich drzwi i okien, bowiem w przeciwnym razie będziemy ponosić zbędne koszty na ogrzewanie.

Warto także pomyśleć o tym, aby zmniejszyć rachunki za korzystanie z telefonu oraz internetu. W tym celu trzeba poszukać najkorzystniejszego usługodawcy, który to proponuje specjalne pakiety dla firm.

Każdy pracodawca wprowadzając oszczędności w firmie powinien pamiętać o tym, aby nie oszczędzać bezpośrednio na swych pracownikach. We współczesnych czasach tylko dobrze zarabiający, zadowolony z pracy oraz nieustannie rozwijający się pracownik stanowi najważniejszy kapitał firmy. Zatem nie warto oszczędzać na pracownikach dokładając im zadań czy zlecając pracę po godzinach, bowiem w dłuższej perspektywie każdy pracodawca może na tym stracić.