zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

Biznes Ekonomia Praca

Testy predyspozycji zawodowych – co warto o nich wiedzieć?

Wybór kierunku studiów to pierwszy krok do rozpoczęcia życia zawodowego. Jest to również bardzo ważna decyzja, która determinuje przyszłość młodych ludzi. Jak wybrać dalszą drogę rozwoju, by być zadowolonym i robić to, co sprawia przyjemność?

Predyspozycje zawodowe – co to jest?

Praca jest zasadniczą częścią naszego życia. Spędzamy w niej wiele czasu, daje nam dużo radości, ale źle wybrana potrafi przynieść wiele rozczarowań. Wybór zawodu oraz miejsca pracy ma bardzo duże znaczenie dla życia, które chcemy prowadzić w satysfakcjonujący sposób.

Młodzi ludzie, którzy idą na studia stają przed wyborem drogi, która będzie miała ogromny wpływ na ich przyszłość. Bardzo często nie są w stanie określić, czego wymagają od życia, jak ma wyglądać ich droga zawodowa.

Amerykański psycholog John Lewis Holland uważa, że każdy z nas wyposażony jest w predyspozycje, które sprawiają, że dobrze będziemy czuli się w określonej roli. Preferencje zawodowe powstają pod wpływem wrodzonych umiejętności, środowiska, w którym człowiek się wychował czy internalizacji wartości.

Na podstawie tych obserwacji J. Hollnad zbudował testy predyspozycji zawodowych, które wyróżniają 6 typów preferencji zawodowych. Realistyczny typ osobowości sprawdzi się w zawodach, w których liczą się umiejętności manualne, umiejętność posługiwania się narzędziami. Nie radzi sobie w sytuacjach, w których musi rozwiązywać problemy personalne. Typ badawczy posiada umiejętności analityczne, a artystyczny świetnie czuje się, gdy może tworzyć coś nowego.

Typ społeczny posiada kompetencje, dzięki którym lubi pracować z drugim człowiekiem. Psycholog, nauczyciel, czy doradca to ścieżki kariery idealne dla tego typu osobowości. Typ przedsiębiorczy nastawiony jest na realizacje celów, a konwencjonalny świetnie przystosowuje się do istniejących warunków.

Czy warto robić test predyspozycji zawodowych?

Testy predyspozycji zawodowych to ważny czynnik, który młodym ludziom może pomóc w wyborze trafnej drogi zawodowej. Powinny być robione już w trakcie nauki w szkole, jeszcze przed maturą, by uczeń był gotowy do wyboru odpowiedniej uczelni, która rozwinie jego naturalne zdolności i zainteresowania.

Bardzo często osoby starsze, które już od dawna pracują nigdy nie były poddane testom predyspozycji zawodowych. Nic straconego. Jest to dobre posuniecie dla osób, które czują, że nie spełniają się w dotychczasowej pracy. Testy predyspozycji zawodowych pomogą określić naturalne zdolności i wybrać nowy rodzaj pracy. Na zmiany, które pomagają w rozwoju nigdy nie jest za późno.