Testy predyspozycji zawodowych – co warto o nich wiedzieć?

0
14

Wybór kierunku studiów to pierwszy krok do rozpoczęcia życia zawodowego. Jest to również bardzo ważna decyzja, która determinuje przyszłość młodych ludzi. Jak wybrać dalszą drogę rozwoju, by być zadowolonym i robić to, co sprawia przyjemność?

Predyspozycje zawodowe – co to jest?

Praca jest zasadniczą częścią naszego życia. Spędzamy w niej wiele czasu, daje nam dużo radości, ale źle wybrana potrafi przynieść wiele rozczarowań. Wybór zawodu oraz miejsca pracy ma bardzo duże znaczenie dla życia, które chcemy prowadzić w satysfakcjonujący sposób.

Młodzi ludzie, którzy idą na studia stają przed wyborem drogi, która będzie miała ogromny wpływ na ich przyszłość. Bardzo często nie są w stanie określić, czego wymagają od życia, jak ma wyglądać ich droga zawodowa.

Amerykański psycholog John Lewis Holland uważa, że każdy z nas wyposażony jest w predyspozycje, które sprawiają, że dobrze będziemy czuli się w określonej roli. Preferencje zawodowe powstają pod wpływem wrodzonych umiejętności, środowiska, w którym człowiek się wychował czy internalizacji wartości.

Na podstawie tych obserwacji J. Hollnad zbudował testy predyspozycji zawodowych, które wyróżniają 6 typów preferencji zawodowych. Realistyczny typ osobowości sprawdzi się w zawodach, w których liczą się umiejętności manualne, umiejętność posługiwania się narzędziami. Nie radzi sobie w sytuacjach, w których musi rozwiązywać problemy personalne. Typ badawczy posiada umiejętności analityczne, a artystyczny świetnie czuje się, gdy może tworzyć coś nowego.

Typ społeczny posiada kompetencje, dzięki którym lubi pracować z drugim człowiekiem. Psycholog, nauczyciel, czy doradca to ścieżki kariery idealne dla tego typu osobowości. Typ przedsiębiorczy nastawiony jest na realizacje celów, a konwencjonalny świetnie przystosowuje się do istniejących warunków.

Czy warto robić test predyspozycji zawodowych?

Testy predyspozycji zawodowych to ważny czynnik, który młodym ludziom może pomóc w wyborze trafnej drogi zawodowej. Powinny być robione już w trakcie nauki w szkole, jeszcze przed maturą, by uczeń był gotowy do wyboru odpowiedniej uczelni, która rozwinie jego naturalne zdolności i zainteresowania.

Bardzo często osoby starsze, które już od dawna pracują nigdy nie były poddane testom predyspozycji zawodowych. Nic straconego. Jest to dobre posuniecie dla osób, które czują, że nie spełniają się w dotychczasowej pracy. Testy predyspozycji zawodowych pomogą określić naturalne zdolności i wybrać nowy rodzaj pracy. Na zmiany, które pomagają w rozwoju nigdy nie jest za późno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here