zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

Finanse Zakupy

Wirtualne karty płatnicze – jak z nich korzystać?

Obecnie płatności bezgotówkowe cieszą się rosnącą popularnością. Polacy nie tylko coraz powszechniej płacą za zakupy z użyciem karty, ale również dokonują zakupów online, wykorzystując tę samą formę płatności. Dlaczego warto korzystać z tego rodzaju rozwiązań?

Szybkość, wygoda, bezpieczeństwo

Płatności bezgotówkowe są zdecydowanie zdrowsze dla człowieka. Już dawno temu udowodniono, że banknoty są źródłem wielu niebezpiecznych chorób. Przechodząc z rąk do rąk, „otrzymują” w pakiecie szereg wirusów i bakterii, które przenoszą się dalej. Mało kto myśli o tym, by po zapłaceniu w sklepie czy otrzymaniu pieniędzy w banku umyć dłonie. Tymczasem, późniejszy kontakt dłoni dotykających pieniędzy z błonami śluzowymi ciała może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Dodatkowo, płatności bezgotówkowe są po prostu dużo szybsze i wygodniejsze: w sklepie kasjer nie musi szukać dla nas reszty, a my – nie musimy znosić wiecznych próśb o „bycie dłużnym grosika”. Jeśli zaś chodzi o płatności online, to także znacząca wygoda: wystarczy bowiem podać dane karty i pieniądze są z niej automatycznie pobierane – bez żmudnego procesu dokonywania przelewu i potwierdzania go w telefonie (zgodnie z najnowszymi wytycznymi). To oznacza, że proces zakupowy może ograniczyć się do kilku wygodnych kliknięć – co z pewnością docenią osoby regularnie korzystające ze sklepów online.

Wirtualne karty płatnicze – co to takiego?

Specjalnie dla osób, które na co dzień dokonują wielu zakupów internetowo, stworzone zostały wirtualne karty płatnicze. Jest to niejako forma karty, tyle że bez jej fizycznego nośnika. Otrzymujemy po prostu numer, który można wpisywać podczas dokonywania transakcji online, ale jednocześnie – nie wchodzimy w posiadanie fizycznej karty płatniczej. Jej działanie jest zbliżone do karty przedpłaconej (na przykład otrzymywanej od pracodawcy w okresie świątecznym) – płatność kartą jest możliwa tylko w sytuacji, gdy wcześniej przelaliśmy na nią środki. Jednocześnie, część banków dopuszcza płatności kartami wirtualnymi również w sklepach – za pośrednictwem smartfona. Obecne możliwości technologiczne pozwalają na dokonywanie płatności z użyciem smartfona, bez konieczności noszenia ze sobą plastikowej karty. Wiele banków, ze względu na niższe koszty „produkcji” tego rodzaju sprzętu, nie pobierają opłat za wydanie i użytkowanie wirtualnych kart płatniczych. To zdecydowanie bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które najczęściej korzystają z płatności bezgotówkowych i lubią mieć wszystko w jednym miejscu (w tym przypadku: po prostu w smartfonie).