zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

Biznes Praca Zakupy

Jak się nie dać zmanipulować?

W dzisiejszych czasach manipulacja innymi osobami staje się niestety coraz bardziej powszechna w szeroko pojętym społeczeństwie. Zdecydowanie jest to negatywne zjawisko, które może doprowadzić nawet do różnych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Zdecydowanie warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i dowiedzieć się, jak nie dać się zmanipulować.

Manipulacja – jak uniknąć?

Przede wszystkim na samym wstępie musisz zdawać sobie sprawę, iż powinieneś znać swoje prawa. Każdy z nas je posiada niemal we wszystkich sytuacjach. W szkole, w pracy, w sklepie, czy nawet na ulicy. Nie bój się innym o nich przypomnieć. Z pewnością pokazanie, że znasz się na tego typu sprawach spowoduje, że potencjalne, toksyczne osoby się od nas odwrócą. Dobrze jest również zachować dystans emocjonalny. Pokaż, że zupełnie nie przejmujesz się tym, co ktoś o Tobie myśli, czy mówi do innych. Zachowanie spokoju i trzymanie emocji na wodzy zdecydowanie w znacznym stopniu pomaga na chłodniejsze podejście do każdej zaistniałej sytuacji. Pamiętaj również, aby nigdy pod żadnym pozorem nie brać winy na siebie. Jeśli jesteś pewny, że nie zrobiłeś czegoś złego, to po prostu twardo broń swojego stanowiska i dobrze je argumentuj. Nikt Ci nie może wmówić, że jesteś sprawcą jakiegoś przykrego zdarzenia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze byłoby również, abyś był otwarty i nie milczał. Pokaż, że również masz prawo do głosu i do wyrażenia własnej opinii na dany temat. Zadawaj własne pytania i przede wszystkim umiej postawić się konkurencji. Ponadto, pamiętaj również, abyś dwa razy zastanowił się zanim coś powiesz. Osoba będzie próbowała wywrzeć na Tobie presję i oczekiwała, że powiesz coś głupiego, nierozsądnego. Zawsze się tego przestrzegaj, gdyż może się to obrócić przeciwko Tobie. Najistotniejszy jest przede wszystkim sprzeciw. Umiej powiedzieć nie i zrób to głośno i wyraźnie. W ten sposób z pewnością dotrze to dobitnie do Twojego przeciwnika i może w końcu to zrozumie. Bądź twardy i pokaż, że nic Cię nie rusza.

Podsumowując, jak doskonale widzimy istnieje wiele rad i wskazówek, które pomogą nie dać się zmanipulować. Zdecydowanie warto wziąć sobie je do serca i najlepiej wcielić w życie. Pozwoli nam to na uniknięcie naprawdę wielu przykrych sytuacji w naszym życiu. Trzeba przede wszystkim umieć się postawić i być twardym. Sprzeciwienie się komuś to zdecydowanie nic złego, wręcz przeciwnie zawsze przecież mamy możliwość wyrażenia własnego zdania i opinii na jakiś dany, konkretny temat.