zyciehandlowe.com.pl

biznes,finanse, praca

Polisa na życie
Finanse

Polisa na życie – jakie czynniki wpływają na wysokość składki?

Przezorny jest zawsze ubezpieczony, a przynajmniej tak mówi nam stare porzekadło. W rzeczywistości trudno jest jednak nie zgodzić się z tą tezą, a dobra polisa na życie może zabezpieczyć zarówno nas, jak i naszą rodzinę. Czy to duży wydatek? Wiele zależy od konkretnej opcji, jaką wybierzemy. Dzisiaj zastanowimy się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki ubezpieczenia – jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do czytania!

Polisa na życie – indywidualna, czy grupowa?

Pierwszym czynnikiem, który będzie miał wyraźny wpływ na to, jak droga będzie polisa na życie jest związany z jej rodzajem. Wybierając ubezpieczenie, możemy się zdecydować na opcję indywidualną lub grupową. Z tą drugą opcją najczęściej możemy się spotkać w pracy – nasz zakład może wykupić ubezpieczenie dla wszystkich zatrudnionych, co będzie wiązało się z niższym kosztem składki. Dlaczego?

Grupową polisą na życie jest objęta większa ilość osób, dzięki czemu zakład pracy może wynegocjować z towarzystwem ubezpieczeniowym lepsze warunki umowy. Warto jednak pamiętać też o tym, że takie ubezpieczenie będzie tańsze również dlatego, że jego wachlarz ochronny będzie dostosowany do potrzeb całej grupy, przez co taka polisa nie obejmie tak dużej ilości możliwych ryzyk, co opcja indywidualna.

Wiek a polisa na życie – jak ilość lat przekłada się na wysokość składki?

Kolejnym czynnikiem, który będzie miał znaczenie dla ceny polisy na życie jest nasz wiek. W większości towarzystw ubezpieczeniowych młodsze osoby będą mogły liczyć na mniejszą wysokość składki. Wynika to z prostego powodu – statystycznie są one mniej podatne na ciężkie choroby czy schorzenia przewlekłe, które wykluczyłyby je z pracy zawodowej. Ubezpieczyciele biorą to pod uwagę, kalkulując wysokość składki i swoje potencjalne ryzyko.

Oczywiście warto mieć na względzie, że bardzo dużo zależy od konkretnego przypadku. Jeśli do ubezpieczalni zgłosi się młodsza osoba, która ma problemy zdrowotne, jej koszty ubezpieczenia mogą niestety wzrosnąć.

Suma polisy na życie – najważniejszy czynnik, który wpływa na koszty ubezpieczenia

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, który będzie miał znaczenie dla kosztów polisy na życie, jest tak zwana suma ubezpieczenia. Co to takiego? W ten sposób określamy wysokość wszystkich ewentualnych świadczeń, na jakie będzie mógł liczyć ubezpieczony lub jego rodzina, jeśli wydarzy się przykra sytuacja przewidziana w polisie.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że chociaż ubezpieczenia na życie mogą się kojarzyć z odszkodowaniem dla rodziny w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, to taka polisa może zapewnić nam większą ochronę. Można rozszerzyć ją chociażby na możliwość poważnej choroby, która uniemożliwi nam kontynuację pracy zawodowej, czy nawet na samą możliwość utraty źródła dochodu. Z tego powodu warto przeanalizować różne opcje ubezpieczeń, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie polisy – w niektórych ubezpieczalniach składka na poczet polisy może być niższa, nawet jeśli zaoferuje nam ona większy wachlarz ochronny niż inne opcje.